kloey444soccer kloey444soccer
  • 29-04-2022
  • Mathematics
contestada

An orchard sells 4 pounds of apples for one dollar how much would 5 pounds of apples cost

Respuesta :

allisonbarcenas21
allisonbarcenas21 allisonbarcenas21
  • 29-04-2022

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:4 pounds equal to 1 dollar so that means that each pound equals to 0.25 cents. SO, now you multiply 0.25 x 5= 1.25

Answer Link

Otras preguntas

solve linear system by graphing then check your solution y=3x y=4x-1
Which of the four types of organic molecules contain the element nitrogen?
The snowshoe rabbit has white fur in winter and dark fur in summer. What is the main survival advantage of this fur color change to the rabbit?
is 4/9 half of 8/18 ?
describe the relative location of the united states in regard to europe
what is the 21/24 reduced to
Explain how you would convert a measurement given in ounces into pints.Can someone PLEASE help me?
according to the excerpt above , the Gadsden purchase was intended to
Punnett squares use _________ to determine an individual's traits. Phenotype DNA Genotypes Characteristics
Why are water molecules polar?