alaishawb
alaishawb alaishawb
  • 28-04-2022
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!

PLEASE HELP ASAP class=

Respuesta :

andytran027
andytran027 andytran027
  • 30-04-2022

Answer:

The answer is 6 rides that cost $26.

Step-by-step explanation:

Plan A: $20 plus $1 per ride.

Plan B: $8 plus $3 per ride.

Turn that into a linear equation to graph.

Plan A: [tex]y=1x + 20[/tex]

Plan B: [tex]y=3x + 8[/tex]

The x-axis is rides and the y-axis is $.

On the graph appears that it takes 6 rides for Plan A and B to be the same a cost of $26.

Ver imagen andytran027
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me please
y. Express your answer as a proper or improper fraction in simplest terms.
Please Hurry! What is 7 x (8 x (5 + 8)
What is the importance of defiance in society?
active into passive. they take oil from shark liver​
According to the information in the table, who is the fastest typist? Words Typed by Four Typists Typist Words Typed Minutes Typing Ella 640 16 Harper 450 15 Ow
If a fruit cake needs 3 4 of a carton of all-purpose cream and 2 3 of a carton of condensed milk to make, how many cartons of all purpose cream does Grandma nee
please make sure its right!
30 points to who answers now plz. When interacting with others it is important to be aware of subtle non-verbal cues in communication to avoid misunderstandings
what is (x+90)=4x what does x equal?