daniasmackath0t daniasmackath0t
  • 28-04-2022
  • Mathematics
contestada

cashews cost $0.40 per ounce. you have $6. can you buy one pound pf cashews

Respuesta :

beinggreat78
beinggreat78 beinggreat78
  • 28-04-2022

Answer:

[tex]0.40 * 6 = 2.4\[/tex]

So if one pound costs 2.4$, you will be able to buy 2 pounds with 6$

Answer Link

Otras preguntas

Which has more molecules, 1 mole of oxygen or 1 mole of nitrogen?
What are public health ethics? (A) Motivation based on ideas of right and wrong (B) Values that guide actions to promote health and prevent injury and disease a
When engaging in upward communication an employee should not ________. a) support ideas with action b) prepare an agenda c) meet his manager alone in a conferen
Name the primary functions of the plasma membrane and describe their role in transport mechanics of solutes and liquids.a) Protection and insulation, aiding in
A few miles past the location of the lek river you reach the city of cologne and then about 100 miles further the large city of
What is another term for a measurement of a microbe reported as 1 × 10-6 m?
Our Miller TTS opened to dental practice on January 1, 2002 during the first month operations of following transactions and card performed services per patient
Forensic psychology is the field of psychology that applies psychological concepts in the legal system.a. Trueb. False
the process of converting waste materials or useless products into new materials or products of lesser quality and reduced functionality is called:
Intel's 4004 CPU introduced in 1971 had how many transistors?