Nizzy7817 Nizzy7817
  • 28-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ari spent $35. 80 for 4 posters if the price of each poster was the same what was the price of 1 poster

Respuesta :

thinking20
thinking20 thinking20
  • 28-04-2022

Answer:

$8.95

Step-by-step explanation:

If Ari spent $35.80 for 4 posters and each of the poster price was the same therefore if we want the price for one poster we have to divide $35.80 by four to see the cost for one poster which will be $8.95. If you want to know if the price of each poster was the same you can just multiply $8.95 by 4 and you'll actually see that you got back the same money that Ari used to spend for the four posters .

Answer Link

Otras preguntas

after 3/4 of a minute a sloth has moved just 3/8 of a foot. what is the sloths speed in feet per minute
why is the Canadian Shield valuable despite its cold climate and rugged landscape
Round number to the nearest hundreds 748
what are some issues a sociocultural psychologist would study?
Outside of Western Culture, the _____ saw art as priceless during the Middle Ages? A) Chinese B) Russian C) Japanese D) sub-saharan africans
Which factor was a challenge to the expansion and control of Roman territory? (1 point) its location on the Mediterranean Sea its available local resources its
The product of 7 & 4. 83 is greater than 35 true or false
what organs can a cheek cell be found in?
our mail usually arrives in the afternoon. what is the adverb in this sentence
What is the definition of a vector?