tiffanyhart2155 tiffanyhart2155
  • 27-04-2022
  • Mathematics
contestada

A 10 ounce can of peaches cost $2.40 in a 25 ounce can of peaches cost $4.80 what is the unit price of the 25 ounce can of peaches

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 27-04-2022

Unit price = total price / size


unit price for 25 ounce can :


$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

if a layer was deposited but does not appear in rock record,what has occurred A.eruption B.folding C.erosion D.faulting
In the game of blackjack, a 2-card hand consisting of an ace and either a face card or a 10 is called a "blackjack." If a standard 52-card deck is used, determi
List the three components of traditional cell theory.
Band of colors produced when white light is separated into all its colors
how do we know isotopes exist?
What is the value of 7!??
what clothes are guys more attractive in
Which Earth sphere does the following image most clearly represent? "Image was only the questions to choose from" Biosphere Cryosphere Geosphere Hydrosph
Describe the courtship between Twain and Olivia
How do eukaryotes solve the challenge of having to copy a lot more DNA than prokaryotes during cell division