Seudónimo Seudónimo
  • 30-01-2017
  • Mathematics
contestada

A local restaurant purchased 45 lbs of flour at a total cost of 38.25. What is the unit cost per pound?

Respuesta :

ickobob
ickobob ickobob
  • 30-01-2017
38.25/45=85

To double check: .85x45=38.25
Answer Link

Otras preguntas

The North was on the verge of victory prior to Lincoln’s 2nd Inaugural address. He chooses words and analogies that are humble; he does not brag about victory n
Why Biden wants to cancel some tariffs on China
Which of the following is NOT a factor that is used to determine your FICO credit score? O Recently opened lines of credit O Your debit card use O Payment histo
The North was on the verge of victory prior to Lincoln’s 2nd Inaugural address. He chooses words and analogies that are humble; he does not brag about victory n
A fully charged new battery will have a low conductance reading.
Write [tex]\frac{1}{22}[/tex] as a decimal, Also please include the working out plus anyone that includes other examples will be given brainlest!Thank you!
Need to know asap thanks
What is the weighted average cost of capital (WACC) for ABC Limited which has the following capital structure? $5m of equity with a cost of equity of 15%; $2m o
Let's say that the turkey sat on the counter for an additional hour (beyond the 390 minutes) and its temperature cooled to 80 degrees. Write that value in funct
A student was given a mixture of iron of iron fillings and sulphur. He was told to heat it and observe the compound. (a) What is coloured formed. (b) Write the