ValadosMAla ValadosMAla
  • 27-01-2017
  • Mathematics
contestada

will upvote

The cost of 5 cartons of fresh cream is $8.75. What is the cost of 11 such cartons?
$12.75
$14.75
$19.25
$24.75

Respuesta :

redboy2000
redboy2000 redboy2000
  • 27-01-2017
5 cartons cost $8.75
Hence 1 carton costs:
8.75/5 = $1.75


Then multiply by 11

$1.75 x 11 = $19.25

Answer C :)
Answer Link
gbmking78
gbmking78 gbmking78
  • 06-01-2021

Answer:

5 cartons cost $8.75

Hence 1 carton costs:

8.75/5 = $1.75

Then multiply by 11

$1.75 x 11 = $19.25

Answer C :)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Penny power walks 4 and 1/4 miles in 2 hours how many miles does he walk in one hour
In his Farewell Address, George Washington urged the American people to A.) limit a president to two terms in office. B.) value and maintain a sense of national
What time is shown on the clock?
ejemplos de arte aleatorio? pls
Did Adam and Eve have belly buttons? I need an explanation.
Based on what you have read, which of the following statements are correct? Check all of the boxes that apply.A) Some scientists think the first migrants to the
What are the all possible factors of 12​
Plz help I am very confused I need help now plz
Please Help this is Due in 1 hour and I really dont understand any of this. (Question in Image)
giving out brainliest! Please help me I’m struggling.