calixtod625 calixtod625
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

A 3-kilogram bag of birdseed costs $4.36. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-04-2022

Answer:

$1.45

Step-by-step explanation:

b = cost of each bag of bird seed.

3b = 4.36

/3      /3

b = 1.4533

b = $1.45 (when rounded to the nearest cent)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

A student told me that it would take 3.5 weeks to read their chemistry textbook from start to finish. How long would it take in seconds?
Which algebraic expression matches the verbal expression: 8 is greater than the product of 3 and n
azul needs to buy enough juice for 20 people.ech person will drink 175 milliliters of juice.how many liters of juice should azul buy
On January 1, a share of a certain stock costs $100. Each month thereafter, the cost of a share of this stock decreased $5 . Write an equation that describes th
Solve 5x = 18-x I need the answer ASAP
Find the value of x in each case
Plsss help me I will make you as brain
What is the best caption for this image? (Multiple choice answers in photo provided)
what is the of constitutionalism
PLZZ HELPPP MATHHH ASAP