amiahdrewx3 amiahdrewx3
  • 31-03-2022
  • Mathematics
contestada

The 16-ounce box costs $1.12. The 24-ounce box costs $1.32. The smaller box costs how much more per ounce
than the larger box?

Respuesta :

xkz8sbv9j4
xkz8sbv9j4 xkz8sbv9j4
  • 31-03-2022
3.90 dollars more per ounce
Answer Link

Otras preguntas

4. Which sentence uses italics or quotation marks correctly? A. My sister listens to Mariah Carey sing "I'll Be There" every morning. B. Mom prefers "Hey Jude,"
A quadrilateral has 2 right angles. The measure of the third angle is 73 degrees. What is the measure of the fourth angle?
his sentence is true about current pop culture; however, one word’s root can be traced all the way back to ancient Greece. Which word contains a Greek root, and
In 1613, what happened to the theater in which many of Shakespeare's plays were first performed? A. It was bought by the Puritans. B. It burned to the ground
gravitational pull must be measured in units of...
Humans conduct _____.
what are some figurative language used in the book milkweed
Which description does not apply to Gothic architecture? A. It had thin stone walls supported on the outside by flying buttresses. B. It featured tall spires, l
A key reason the Incas were able to control their large empire was that they (1) outlawed human sacrifice (2) formed a democratic government (3) built a road sy
Which of the following is NOT a characteristic of animals? A. Multicellular body structure B. Composed of cells with cell walls C. Hetertrophic food getting pat