fulloflove918 fulloflove918
  • 30-03-2022
  • Mathematics
contestada

For each of your three little cousins, you bought a magazine for $3 and four erasers to fill their Easter baskets. You spent a total of $27. How much did each eraser cost?

Respuesta :

duhitzdavie
duhitzdavie duhitzdavie
  • 30-03-2022

Answer:

each eraser costed $1.50

Step-by-step explanation:

3(3)+4(3)x = 27

9 +12x=27

-9        -9

12x=18

----  ----

12   12

x= 1.50

Answer Link

Otras preguntas

400 is 1 tenth of what
What is diffusion? (From early china)
the product of Chrissy's score and 6 is 78
How to use inventory and fluctuate in a sentence?
(p-3)+(p-7) what is the answer
Is the underlined word a direct object or an indirect object? Buy a melon and some peaches at the store. A. direct object B. indirect object
Which is an example of a covalent bond? Chlorine accepts an electron from calcium to form a stable bond. Ions in a bar of pure iron are surrounded by a large nu
The area of a rectangle is 12 square inches. The length is 5 more than twice the width. Find the length and width
a pulley system has a mechanical advantage of 5. make a graph with the input force on the x-axis and the output force on the y-axis. choose five different value
how do the northern and southern coastal plains differ