dpranavesh5310 dpranavesh5310
  • 28-03-2022
  • Mathematics
contestada

It costs $20 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

gurleeeen gurleeeen
  • 28-03-2022
$20/5 = $4 per sandwich

$4 times 8 = $32 to buy 8 sandwiches
Answer Link

Otras preguntas

Which list of elements contains a metal, a metalloid, and a nonmetal?(1) Zn, Ga, Ge (3) Cd, Sb, I(2) Si, Ge, Sn (4) F, Cl, Br
Who is credited with changing everyday language from Latin to English? A. Beowulf B. the Britons C. King Alfred the Great D. the Church of England
What's wrong with “I'll open you the door”?
Is germania now used ??
What is the value of k in the equation 3/2(k+2/5)=2 1/3 ?
The Compromise of 1850 stated that: Maine would be admitted as a free state slave trade in Washington, DC, would be illegal California would be admitted as a sl
What makes don Quixote parody
Montgomery Ward and Sears Roebuck created "five-and-dime stores" that brought department store merchandise to farmers and residents of small towns. a. True b.
Of the following, which imports the most oil in barrels per day? A. Taiwan B. Russia C. Saudi Arabia D. the United States
why did the safavids come into conflict with the Ottomans