yourtrashkid21045 yourtrashkid21045
  • 28-02-2022
  • Mathematics
contestada

Lulu wanted to make a large batch of peanut cluster,so she bought 4 pounds of peanut for $14 how much would it cost to buy 10 pounds of peanut?what is the cost per pound?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-03-2022

Answer:

10 pounds: $35

1 pound: $3.50

Step-by-step explanation:

14/4 = 3.5

3.5 · 10 = 35

Answer Link

Otras preguntas

To decrease spending, which of these policies would the government enact?
Help me with this please it is very important!!!!!
What impact did your Independent Reading selection have on you as a reader? Would you recommend your selection to a friend? Why or why not? Support your respons
Which of the following best describes the south’s statergy when the civil war began
What is a good topic for Vietnam war to persuade about
Which algebraic expression is equivalent to this expression? 8(3x + 4) + 18 A. 56x B. 24x + 14 C. 24x + 50 D. 8x + 7
Help me please!!!!! 20 POINTS!!!! Plus brainliest!!! Thanks in advance!!
The graphs of f(x) and g(x) are shown below. math
The _____ of an angle is the ratio of the opposite leg length to the adjacent leg length. A. sine B. cosine C. tangent​
planets in our solar system revolve around the Sun because A.) the sub is the slowest object in our solar system B.) the sun is the most massive object in our s