yourtrashkid21045 yourtrashkid21045
  • 28-02-2022
  • Mathematics
contestada

Two different companies sell canned peaches at the following rates:
Company a: 8onces for $2.50
Company b: 6 ounces for $2.10
Which company offer the lower cost per once?

Respuesta :

janasiah janasiah
  • 28-02-2022
Answer : Company A

This is because the unit price per ounce for company a is 0.3125 while the unit price per ounce for company b is 0.35.
Answer Link

Otras preguntas

What is square root of 134 approximated to the nearest tenth?
[tex] x^{2} +18x+79=0[/tex]
AP US History question: To what extent did the coalition that comprised the Populists achieve its goals?
When a doctor is able to determine the sex of the fetus during an ultrasound, which stage of development is the fetus in? A. third trimester B. blastocyst forma
What is the prepositional phrase in the following sentence? The food and the extra water were kept in the storage cabinet.
Evaluate the influence of religion on the development of colonial society in TWO of the following regions: Spanish Southwest, New England, New France.
Matter is composed of basic substances called what
Solve seven x square 2 plus twenty x negative three equals? 7x2+20x-3=
John buys 3 shirts and 4 pairs of pants for $133.85. Jim also buys something. He buys 4 shirts and 3 pairs of pants. He spends $127.95. Set up and solve an equa
Why did Cai Lun invent paper?