8w2qrjswcb 8w2qrjswcb
  • 30-01-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store advertises 4 pounds of apples for $6.00.
What is the cost for 1 pound of apples?
1

A grocery store advertises 4 pounds of apples for 600 What is the cost for 1 pound of apples 1 class=

Respuesta :

bcha4445 bcha4445
  • 30-01-2022

1.50 dollars per pound.

Answer Link
abdullahghandour1 abdullahghandour1
  • 30-01-2022

Answer: 1.50$

Step-by-step explanation:

6 divided by 4

Answer Link

Otras preguntas

what type of microscope is used to show the fine detail of cell organelles, as well as the spindle fiber and chromosomes as seen during anaphase
Many different techniques can be used to attract the viewers attention.What elements of art was used in this image to create emphasis on the girl.
what is 158.528 to the nearest tenth?
How does the structure of ethene compare to the structure of ethane?
grace scored 17 ot of 20 on her reading quiz and 20 out of 25 on her science quiz. on which quiz did grace score a higher percentage? show your work
How do you think the historical denial of voting rights to african americans affected the makeup of congress and many state legislatures?
15. Which of the following sentences contains an abstract noun? A. She thought we should have left earlier. B. Respect must be earned. C. They
The average person loses 50 to 80 hairs per day to make way for new growth, Suppose you lose 65 hairs per day for 15 days without growing any.
the type of plate boundary that causes tremos and earthquakes is
On the whole, have improvements in communications technology been good or bad for individuals? plan and write a response in which you state and explain your poi