ivanissuffering
ivanissuffering ivanissuffering
  • 29-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of ONE muffins is $m. The cost of THREE cupcakes is $2m Write an algebraic expression in m for the cost of: (a) FIVE muffins (b) SIX cupcakes​

Respuesta :

mariyazilleha
mariyazilleha mariyazilleha
  • 29-01-2022

Answer:

a:

$m×5

b:

$2m×2

Explanation:

a:

If one muffin=$m

then 5 muffins=$m×(number of muffins)

b:

If three cupcakes=$2m

then 6 cupcakes=$2m×(number of cupcakes)

since 3=3×2

Answer Link

Otras preguntas

How might scientific knowledge about monoculture farming affect societal decisions? Please be sure to answer in complete sentences. Can someone please help me w
What is the surface area of the prism? A. 1296 in2 B. 1116 in2 C. 1080 in2 D. 1188 in2
Who found it most difficult to fight their own men during the American Revolution?
In which season of the year is a forest most likely to look very stark
Which element of art seen in drawing of a cube demonstrate depth through shading contour lines or highlights?
All of the following social changes were brought about by agriculture EXCEPT A) population growth. B) the emergence of villages and towns. C) the invention of w
How to soy how are you in Spanish
javier bought 48 sport cards at a yard sale. of the cards 3/8 were baseball cards. hoe many cards were baseball cards?
There are 16 friends sharing for cupcakes if they divided the cupcakes even leave so that they get four pieces of a cupcake. how many pieces do they need to cut
The donaldson's swimming pool measures 15 metters long 8 meters wide and 3 meters deep how many cubic meters if water will the pool hold