kenziewenzie3 kenziewenzie3
  • 28-01-2022
  • Mathematics
contestada


At the market. 8 apples cost $4.
How much do 9 apples cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-01-2022

analyze problem

find apple-cost ratio

8-4

simplify ratio

2-1

find apple amount(given)

9/2=4.5

4.5*1=4.5

Answer:4.5

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this correctly without making mistakes
what is chemical name of group viii elements​
Prior to August 1914, most Americans believed Group of answer choices that war in Europe was inevitable. that war had become obsolete. that Woodrow Wilson would
The Gourmand Cooking School runs short cooking courses at its small campus. Management has identified two cost drivers that it uses in its budgeting and perform
If the show Twelfth Night by William Shakespeare was a sitcom with the comprehendible language targeted towards viewers 14-18, what 10 companies would pay for a
A roller coasters velocity at the top of a hill is 21mls. Two seconds later it reaches the bottom of the hill with a velocity of 36mls. What is the acceleration
A citizen group raised funds to establish an endowment for the Eastville City Library. Under the terms of the trust agreement, the principal must be maintained,
in the equation 3y + 10= 5y-25, what is the value of y​
the endpoints of GH are g(-7,3) and h(1,-2) what’s the midpoint of GH
pls help...You are a forensic scientist working on a murder case. You have taken the blood sample from the crime scene and put it through Electrophoresis and So