Cikuthehusky Cikuthehusky
  • 28-01-2022
  • Mathematics
contestada

Brat buys a bag of dog food for $34.00. The bag contains 200 cups of food. How nuch does each cup of dog food cost?

Respuesta :

SaveTheFlock
SaveTheFlock SaveTheFlock
  • 28-01-2022

Answer:

$0.17 per cup

Step-by-step explanation:

Set up a proportion

$34 / 200 cups = $x / 1 cup

It is 1 cup because it asks how much each cup costs, each = 1.
Cross multiply

34 = 200x

Divide both sides by 200

x = 0.17


I hope this helped and please mark me as brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

9. What should your NEXT step be when a client identifies a goal for treatment that you feel is inappropriate or unrealistic for them?
Read the sentences and match each sentence the correct word or words that complete the sentence or that answer the question.
When a product is used in the production of another good that is destined for resale, the product is considered as a(n):
How does Dahl use ethics, emotion, and logic in his appeal to British parents
Ian has a hard time saving and knowing how much money he has. His parents opened up a bank account for him to put the money he earns from his allowance in, but
Are the employees of Nike able to make any decisions
Through the process of a, an amoeba creates a food vacuole where digestion continues. A chemotaxis B budding C phagocytosis D fermentation
Which of these causes inflation? A. Short‑run spending increases B. Unemployment C. Slow growth in the quantity of money D. The government printing too much mon
Does anyone know to code for 2. 12. 5 four corners in Codehs will mark brainliest
hey you can help me out