Skirty
Skirty Skirty
  • 27-01-2022
  • Mathematics
contestada

A 9-pack of toaster pastries costs $2.88. What is the unit price?

Respuesta :

brainwala brainwala
  • 27-01-2022

Answer:

32 cents.

Step-by-step explanation:

The unit price in this case is how much money it costs for one toaster pastry.

To find this, we would do 2.88 divided by 9, leaving us with 0.32, or

32 cents.

Answer Link
kaitlynn012 kaitlynn012
  • 27-01-2022

Answer:

if you divide 2.88 by 9 its 32 cents!

Answer Link

Otras preguntas

Explain biodiversity
name three important needs foor water
Which of the following means "mob violence aimed at a particular group, often ethnic or religious"? A. holocaust B. pogrom C. program D. revolution
Rick has 1/2 of a footlong sub left from yesterday. He ate 1/3 of the leftover sandwich as a snack. What fraction of the entire sandwich did he eat as a snack
Professional organizations that controlled how their industry operated and protected their members' interests against outsiders were called _____.
What digests excess or worn out cell parts, food particles and invading viruses or bacteria
What are 7 facts about Uranus?
how to simply 125^1/3
Geoffrey Chaucer wrote the great narrative poem _____. A.Decameron B.Don Quixote C.Canterbury Tales
Determine whether y varies directly with x in the equation 6x-3=2y-3. If so, what is the constant of variation?