amylanick amylanick
  • 29-11-2021
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $14.55 per week. About how much would 4.5 weeks of lunches
cost?

Respuesta :

HiImMickeyMouse
HiImMickeyMouse HiImMickeyMouse
  • 29-11-2021

Answer:

$65.475 ($65.48 rounded)

Step-by-step explanation:

The word "per" is usually a trigger-word for multiplication. So, we multiply.

[tex]14.55 * 4.5[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which transition word best fills in the blanks? no links please just a,b,c,or d
Define the concept management from functional perspective and clearly explain each of itsmajor functions​
can some give me easy questions to answer?​
If monetary policy can influence ________ prices and conditions in ________ markets, then it can affect spending through channels other than the traditional int
---[tex]four impotance of media in fair reporting of gender based violation victim[/tex]​
ill mark u brinlist if u get it right pls help me.
What is kinetic energy formula???​
Make a the subject of the formula.please help asap!!!!!​
Cesar Chavez created the United Farm Workers (UFW) in 1966 primarily to a secure voting right for Mexican Americans. b improve working conditions for migrant la
who is the president of us in 1990 to 1995 ​