yashodalimbu15 yashodalimbu15
  • 28-11-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 6 kg of oranges is rs 540 how many kilograms of oranges can be purchased for rs 720​

Respuesta :

LaxmiBanstola
LaxmiBanstola LaxmiBanstola
  • 28-11-2021

Answer:

This will clear you

Step-by-step explanation:

Given:-

Cost of 6 kg oranges =540

Cost of 1 kg oranges =540/6

=90

Now,

Orange can be purchased =720-540

=180

Again,

Remaining rupees =180/90

=2

Also,

We can buy oranges = 6kg+2kg

=8kg

Answer Link

Otras preguntas

In an experiment, 0.6mol of chlorine gas, Cl2, is reacted with an excess of hot aqueous sodium hydroxide. One of the products is a compound of sodium, oxygen an
Which input value produces the same output value for the two functions on the graph?x = x= –3 x = –1 x = 1 x = 3
What is the solution set for 7x−3=18 , given the replacement set {0, 1, 2, 3, 4} ? A x = 0 B x = 2 C x = 3 D x = 4 please help right away asp
Identify the hypothesis and conclusion of this conditional statement: If two lines intersect at right angles, then the two lines are perpendicular. a Hypothesis
The most important types of exercise that build cardiorespiratory endurance are
Is this relation a function?why or why not?[(-5,7),(-2,1),(0,3),(4,7)]
Which of the following could be the equation of the function below?
Read the scenario . Mrs. Clancy is grading her students' biology exams. Question 5 asks students to circle the answers that reflect genotype. One student's exam
Typically , colonial villages in New England
Choose phrases that have an objective voice. Check all the boxes that apply.