letcam1850 letcam1850
  • 29-10-2021
  • Mathematics
contestada

theo's mom bought an eight-pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes

Respuesta :

paolamendoza120239 paolamendoza120239
  • 29-10-2021

Answer:

Thirty two because eight times 4 equals 32

Answer Link
laurenbrock917
laurenbrock917 laurenbrock917
  • 29-10-2021

Answer:

The unit rate for the juice boxes is 0.5 $ / juice.

Step-by-step explanation:

x: total cost

y: total number of juices

The unit cost of each juice is:

C = x/y

Therefore, substituting values we have:

C = 4/8

Rewriting we have:

C = 2/4

C= 1/2

C = 0.5

Answer Link

Otras preguntas

How does this event best connect to the theme "secrets isolate people"? dr. Jekyll is trapped at home because he is afraid the truth will be discovered. Dr. Jek
which is the biggest peack of the world where is it situated​
Please help me with this question ! :< Happy holidays ! [ New years is soon :3 ]
A government securities dealer quotes a 3 month Treasury Bill at 6.00 Bid - 5.90 Ask. A customer who wishes to sell 1 Treasury Bill will receive:
how did the french become involved in the vietnam war
what is the most important abiotic factor in any ecosystem
Δpqr is located at p (−3, −3), q (0, 0), and r (3, −3). Which statement correctly classifies δpqr? δpqr is a scalene triangle. Δpqr is an isosceles triangle. Δp
The relationship between a parent class and a child class is referred to as a(n) __________ relationship
69. Plants transform energy from the sun into A nuclear energy B chemical energy. C visible light. D steam.
23. Find the next three terms of the arithmetic sequence. 19, 24, 29, 34, ...