s1754096
s1754096 s1754096
  • 29-10-2021
  • Mathematics
contestada

De'shawn pays $8.16 for 12 pounds of sugar what is the price per pound of sugar asp

Respuesta :

sonnezac sonnezac
  • 29-10-2021

Hello, to do this, simply do 8.16 divided by 12 to get 0.68 cents per pound. 0.68 is your price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Mark Shaughnessy purchased a $4,250 bond at 91.50 that pays 7% interest. What was the cost of the bond?
Evaluate 6+x when x=3
Characteristics of bipolar disorder typically include
What is the number of moles of beryllium atoms in 36 g of be??
The rectangular garden will have a length that is 2 times the length of the square garden, and the width of the new garden will be 16 feet shorter than the old
what are the coordinates of the fourth vertex of the rectangle? A) (-1,-2.5) B) (-2, -2.5) C) (-2.5,-1) D) (-2.5, -2)
Find an angle between 0 and 2pi that is coterminal with (20pi/7), in radians and degrees
What is the primary function of the calvin cycle?
What is the mole fraction of solute in a 3.19 m aqueous solution?
What were three ways towns were protected in ancient greece?