plineberry11
plineberry11 plineberry11
  • 29-10-2021
  • Mathematics
contestada

If gas cost $1.95 per gallon, how many whole gallons could you buy with $36.00? (write ur answer as a whole number)

Respuesta :

cailyn4ever
cailyn4ever cailyn4ever
  • 29-10-2021
Answer)
18 gallons
Explanation)
36/1.95 = 18.46
Answer Link

Otras preguntas

please help me guys are these true or false​
A Survey Indicates that the average person in a certain city drinks 3,624 ounces of bottled water yearly. About how many ounces of bottled water does the averag
Organisms have different feeding mechanisms and specialized structures to take in foods:Aquatic animals are often suspension feeders, sifting small food particl
the image of a worm is 4 times its actual size and has a length of 7 cm
Satellite 1, which has mass M1, orbits earth at a semi major axis r1. Satellite 2 has a mass of 6m1 and orbits at 2r1. What is the ratio of the gravitational fo
help ASAP Which of the following are true of the ways a poet writes? Select three options. Poets only write about nature. Poets use colorful language. Poets use
Why did the Nazi party gain popularity in Germany after WWI?
An airplane on a transatlantic flight took 4 hours 20 minutes to get from New York to its destination, a distance of 3,000 miles. To avoid a storm, however, the
Which of the following are types of carbohydrates?
calculate the value of x in each case​