emmaalaraee7 emmaalaraee7
  • 28-10-2021
  • Mathematics
contestada

Allie bought some DVDs for $14.99 each. Which expression below represents Allie’s cost for d DVDs?

Respuesta :

LunaTide LunaTide
  • 28-10-2021

Answer:

14.99d

Step-by-step explanation:

If each DVD costs 14.99 each, you have to multiply 14.99 by the amount she bought, or d.

14.99d

Answer Link

Otras preguntas

Problem situation: Janelle is at the movie theater and has $20 to spend. She spends $8 on a ticket and wants to buy some snacks. Each snack costs $4.99. How man
Read the following situations and respond in complete Spanish sentences. Your sister is not attending all her football practices. a. What does the trainer told
Name three states/regions that benefited from industrialization. Name two states/regions that were at a disadvantage due to industrialization.
Which type of cells contain dna
1. Write a polynomial function in factored form with zeros at -2, 5, and 6.
In her speech, Malala says that books and pens are the world’s most “powerful weapons.” Why do you think she says this? Explain your answer in 25 to 50 words.
ou toss a pair of dice. (a) Determine the number of possible pairs of outcomes. (Recall that there are six possible outcomes for each die.) 36 Correct: Your ans
If you could invent something that would make life easier for people, what would you invent?
What do the young activist hope to gain from the strikes?
What is the advantage of the SI unit over CGS units?Help me ...answer it as fast as you can...​