salmaabdelmagidsaqr salmaabdelmagidsaqr
  • 28-10-2021
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6? (1 point)

$0.50 per bottle
$0.72 per bottle
$5.00 per bottle
$7.20 per bottle

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-10-2021

Step-by-step explanation:

12 bottles = $6

1 bottle = 6/12

= $0.50 per bottle.

Hope it helps :)

Answer Link

Otras preguntas

A garden bed contains 8 tomato plants, 4 squash plants and 8 bell pepper plants. What percentage of the plants are tomato plants
In the triangles, BC 2DE and AC FE. If mZc is greater than mZE, then AB is DF MA O congruent to o longer than shorter than the same length as A CF E
From what you have learned, describe the role of buyers and sellers in determining market clearing price. Provide "real life" scenarios and examples.
The digits of both the two-digit numbers in the first calculation below have been reversed to give the two-digit numbers in the second calculation. The answers
Use the diagram to answer the question. What is the measure of ∠A? Enter the correct value. Do not enter the degree symbol.
Cot 0=0.7615, for 0 less than or equal to 0 less than or equal to 2 x pi
Realice una historieta que resuma su comprensión acerca de la teoría atómica y los diferentes modelos atomicos que se han propuesto a lo largo de la historia.
2x+y-5= Please help
Determine the most precise name for quadrilateral ABCD. Answers: parallelogram quadrilateral rhombus kite angles: (7,6) (3,5) (2,1) (6,2)
In 1919, Germany signed the Treaty of Versailles. Did the treaty reflect Wilson’s vision of “peace without victory”? Why or why not?