88mpsdhndd 88mpsdhndd
  • 28-10-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate.
Peanuts cost $12.00 for 2.5 pounds.
How much for 1 pound?

Respuesta :

angeleschivitafuente angeleschivitafuente
  • 28-10-2021

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

Make a proportion

$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound

12/2.5=x/1

x/1 is equivalent to x

12/2.5=x

Divide

x=4.8

So, one pound of peanuts costs $4.80

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 28-10-2021

Answer:

So 1 lb is $4.80

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$12 / 2.5 lbs

$4.8 per lb

So 1 lb is $4.80

Answer Link

Otras preguntas

Need help what are the classifications of each system
is aluminum foil an element, compound or mixture
Explain why a square can never be a trapezoid
what are some of the major bodies of water in Nebraska
what is an air mass and what determines its properties
A number "n" is at least 4
Hey guys, I need help with this
P-7/12>3/10 how do you solve this?
what number comes next 8421 1/2 1/4
10 more than the quotient of a number and 8 is at least 12. - how would I write this in a "algebraic expression"?