OkayBoomerl0l OkayBoomerl0l
  • 26-10-2021
  • Mathematics
contestada

How Much Does One Apple Cost?

How Much Does One Apple Cost class=

Respuesta :

yathicha
yathicha yathicha
  • 26-10-2021

Answer: 0.28

Step-by-step explanation:

give banana = x and apple = y

2x + y = 1.12 --- 1

x + y = 0.70 --- 2

1 - 2

= (2x + y) - (x + y) = 1.12 - 0.70

2x + y - x - y = 0.42

x = 0.42

so apple ; 0.42 + y = 0.70

= 0.28

please give me a brainliest answer

Answer Link

Otras preguntas

the four main causes of world war I were imperialism, nationalism, militarism, and entangled alliances. which of the four main causes do you believe contributed
Kinetic energy is the energy an object has because it is A. At rest B. Moving C. Stretched D. Above the ground
What makes an executive branch agency independent? It is set up by Congress. It is headed by nonpartisan individuals. It receives no federal funding. It reports
Which word in the sentence is an adverb? This painting is quite colorful and interesting. A. interesting B. quite C. colorful D. this
What type of waves can travel through a medium
Find the median of the list of data. 12, 18, 21, 25, 30, 43 a. 22 b. 21 c.25 d.24 e.23
the lines shown below are perpendicular. if the green has a solpe of -1/4, what is the slope of the red line?​
HELPPP! Select the correct answer. Solve this system of equations using the inverse of a matrix.
If f(x)=4x-x^2, find the square root of f (3/2)
HELP Find the resulting vector matrix of this matrix multiplication.