Seudónimo Seudónimo
  • 30-12-2016
  • Mathematics
contestada

If someone could answer both of these thank you so much <3

If someone could answer both of these thank you so much lt3 class=

Respuesta :

nhmesbah3
nhmesbah3 nhmesbah3
  • 30-12-2016
the 12 oz is the better buy because it costs less per ounce. 

2.56/8 = 32 cents an ounce

3.66/12 = 30 cents an ounce
Answer Link
LinhFlower
LinhFlower LinhFlower
  • 31-12-2016
#3 the answer is 12-oz drink for $3.66.
Answer Link

Otras preguntas

14 ten thousands + 12 thousands
How does trna differ from mrna?
How do you find the rate and unit rate for $7.96 for 5 pounds?
Could you give me a sentence using the word "acceded"
can you help me solve the equation: 5m+3=18
Convert 0.74Kcal/min to cal/sec
Three times r less than 15 equals 6 Translate the sentence into and equation please help
I have 3 hundreds ,17 tens, 13 ones ,1 tenths, and 2 hundredths. What number am I?
How long can endospores remain viable?
How to solve (5y-3)=(3y+15)