rsmall0717
rsmall0717 rsmall0717
  • 30-09-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pairs of insulated costs ​$38.94. What is the unit price of the pairs of ​?

Respuesta :

cdj8498
cdj8498 cdj8498
  • 30-09-2021

The CORRECT answer is:

$6.49 per pair

Step-by-step explanation:

38.94 divided by 6 = 6.49

6.49 <== Add the "$" symbol <=== $6.49

Answer Link

Otras preguntas

Eli is making guacamole. He uses 2 tablespoons if cilantro for every 3 avocados. At this rate, how many tablespoons of cilantro will he need for 9 avocados.
write the multiplication property used in in the equation 53x6=6x53
Is 0.21 irrational or rational.Why?
what is co2 on periodic table
The greenhouse effect is related to the phenomenon of an increase in average surface temperature known as
if -8x-(3x+6)=4-x then wha does x equal
Is 0.21 irrational or rational.Why?
Describe the next figure in each pattern. Then draw the figure
0.4 is 10 times as much as
Describe the next figure in each pattern. Then draw the figure