msimon39 msimon39
  • 29-09-2021
  • Mathematics
contestada

Coach Torres bought a 6-pack of socks for $5.70. What is the unit price per pair of
socks?

Respuesta :

jocelynchacon086
jocelynchacon086 jocelynchacon086
  • 29-09-2021

$.95 per pair of socks

5.70/6=.95

Answer Link

Otras preguntas

Please check to see if I got #6 correct I don't think I did but I'm not sure how to do it.
Imagine the federal government has a national debt of $10.2 trillion. Congress's budget for the coming year includes a spending projection of $4.2 billion. Tax
is 12x + 24 equation to 3(4x+8
Christianity is a belief system that began in the middle east. it eventually spread and took its strongest hold in
how to do you find the radius of a square with a circle inscribed into it?
Why did the southern states secede and what was the north's response?'?
Why did the mexican-americans and african-americans join the war effort due to the threat of what?
How do you convert between fractions, decimals, and percentages?
Personal information is used to make purchases, withdraw cash, or set up new accounts without your approval
Which activity performed by a medical professional is primarily based on an understanding of physics? A.determining whether the level of hemoglobin in blood is