taziahmann
taziahmann taziahmann
  • 27-09-2021
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost 4.00apound how many blueberries can you get for 13.00$

Respuesta :

s1881504
s1881504 s1881504
  • 27-09-2021

Answer

3.25 lbs

Step-by-step explanation:

Answer Link
alexamae01 alexamae01
  • 27-09-2021

Answer:

13/4=3.25

Step-by-step explanation:

you have $13 and each pound cost $4, therefore you need to see how many lbs you could get with $13, you divide the amount you have (13) by the amount per pound (4) which would give you how many lbs you would be able to buy. (3.25lbs)

Answer Link

Otras preguntas

What is one way phytoplankton contribute positively to the ecosystem?
What's an internal stimulus for a rabbit?
-5y+2=-4(2y+4) please help me
Based on this excerpt, what is the best prediction about what will happen next in the story?
What is the sum of 55 66
Use the fact that there are 12 inches in a foot, how many inches tall is a 7 foot basketball player?
Native American stories often depict nature as a. something to be afraid of. b. something unknowable. c. a spiritual mother. d. a dear friend. Which type of o
Gracie squeezed some grapes and kept the juice in a vessel for five days at room temperature. On the fifth day she found that the juice tasted sour and appeare
Solve the equation x-20=4
Help Please! What statement correctly describes the key features of the graph of f(x) = − 4(one half)x + 1 − 3? A)Y-intercept of (0, −5), starts up on the left,