testingphoneemail321 testingphoneemail321
  • 26-09-2021
  • Mathematics
contestada

help
what's the the answer​

help whats the the answer class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-09-2021

Divide the total price by the quantity to see which one has the lower unit price:

1.65 / 8 = 0.20625

1.25 / 6 = 0.20833

0.20625 is smaller than 0.20833 so the 8 apples of 1.65 is the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

Which factor best explains why biomass decreases as trophic level increases in a food pyramid?
What three things might be different when you go on abroad
What is the main function of the cell nucleus answers?
Which of the following excerpts from the past on that are provides the best example of how the other provides explain information relating to the historical con
BRAINLIEST ANSWER!!!!!!!! PLEASE HELP. i’m desparate……… SOMEONE PLEASE HELP THIS IS MY LAST NIGHT TO TURN STUFF IN AND I REALLY NEED THESE ANSWERS TO PULL MY GR
Which reaction best represents the complete combustion of ethene? a.c2h4 + hcl → c2h5cl b.c2h4 + cl2 → c2h4cl2 c.c2h4 + 3 o2 → 2 co2 + 2 h2o d.c2h4 + h2o → c2h5
What was the positive outcome after the mexican revolution?
solve 3n^2+17n+10=0 a. n = -2/3 or n = -5 b. n = -2/3 or n = 3 c. n = 0 or n = 5 d. n = -5 or n = 3
Binary fission is a characteristic of kingdom ______ and is most similar to the cellular processes of ___________. a. Protista: meiosis, because the two round
Who became emperor of ethiopia after marcus garvey predicted that a king would be crowned in africa?