9mdw47vrjv 9mdw47vrjv
  • 31-08-2021
  • Mathematics
contestada

Marcus wants to buy a gallon of orange juice. If a 1-gallon jug costs $4.58
and a quart costs $1.59, how much money would Marcus save by buying the
1-gallon jug instead of multiple quarts?
O A. $2.99
O
B. $0.19
C. $1.78
O D. $1.40
????

Respuesta :

somekid20 somekid20
  • 31-08-2021
He would save 0.19 by buying one gallon
Answer Link

Otras preguntas

if a 35 year old women has averaged 8 hours of sleep each 24 hours how many days of her life has she spent
What is the function of mitochondria?
What does an ecopsychologist study?
How to simplify 38/4 as a mixed number in simplest form
ASAP!! how did jackie Robinson use his popularity to champion civil rights? 4 FACTS PLZ  THX LUV U <3
Additions or deletions of bases in the nucleotide sequence of a structural gene most often result in (A) an altered sequence of amino acids in the protein that
What is the function of mitochondria?
4 ^sqrt 400/ 4^ sqrt 5
How to simplify 38/4 as a mixed number in simplest form
The math club members were throwing a pizza party and each person had the choice of two slices one topping. 1/2 of the students wanted pepporonni , 1/4 wanted e