lismeryalvarez31
lismeryalvarez31 lismeryalvarez31
  • 29-08-2021
  • Mathematics
contestada

WRITE EACH PROPORTION:
1: 48 is to 32 as 3 is to 2
2: 6 adults is to 10 children as 18 adults is to 30 children.
3: If 12 pens cost $4, then 33 pens will cost $11.

WRITE EACH PROPORTION 1 48 is to 32 as 3 is to 2 2 6 adults is to 10 children as 18 adults is to 30 children 3 If 12 pens cost 4 then 33 pens will cost 11 class=

Respuesta :

loconte loconte
  • 29-08-2021

Answer:

hmmm... some are already recduced...

1) 3:2

2) 3:5

3) 3:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME!! John Locke's statement on rights pointed to 'life, liberty, and property,' while Thomas Jefferson's pointed to 'life, liberty, and the pursuit of happ
Please check if im right ? Translate the sentence into a inequality The product of c and 3 is less than or equal to 24 I put cx3<_ 24
New cuisine café files a suit in a state court against olive oil inc., alleging a breach of contract. the case proceeds to trial, after which the court renders
Which of the following are the responsibility of OSHA? -limit pollution caused by factories -break monopoly powers in the market -provide consultation to small
I need help with this .
What phase of the product life cycle is the Moisturizing Black Soap Shampoo currently in? Introduction , Maturity, Growth, Decline . Describe why you selected
During a combustion reaction, 12.2 grams of methane reacts with 14 g of oxygen. The reaction produces carbon dioxide and water. If 20 grams of water are produce
Sweet flavors alert us to foods that? - provide an energy boost - are full of empty calories - will release serotonin - will likely taste good In what country m
Read the line of poetry below carefully: You may have met Him--did you not How does the dash affect the reading of the poem?
To decrease an amount by 3% what single multiplier would you use