doctorlolzyt doctorlolzyt
  • 29-08-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 200 grams of flour at $6 per kilogram

Respuesta :

tallyglo4
tallyglo4 tallyglo4
  • 29-08-2021

Answer:

$1.2

Step-by-step explanation:

Convert gram to kilogram

200÷1000=0.2kg

0.2 × 6 =1.2

Answer Link

Otras preguntas

jewel:ornament::tea whats this analogy A. beverage B. entree C. sparkle
Write y=-3/4 x-2 in standard form using integers.
Explain the term DNS(Domain Name System) and why it is used.
In which sentence does the verb agree with the subject? a. Either strawberries or an apple are a healthful choice for a snack. b. Either the cantaloupe or the
what is the empirical formula for c4h10
Muhammad II is credited with finally defeating the great Byzantine capital of
How do government change?
Give me a Thesis for civil war essay?
The Philippines has been under the foreign rule of all of the following EXCEPT: A. the United States B. China C. Spain D. Japan
Complete the list below of the British Empire colonies that participated in World War I. India New Zealand Rhodesia Hong Kong Canada _________ _________