Nishwarlall Nishwarlall
  • 26-07-2021
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for $7.30 for 5 pounds.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 26-07-2021

Answer:

1.46 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

7.30 dollars / 5 pounds

1.46 dollars per pound

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 26-07-2021

Answer:

1.46

Step-by-step explanation:

Unit rate is the amount for only one pound. To do this, divide 7.30 and 5.

Divide:

7.3 / 5 = 1.46

Each pound is $1.46

Hope this helped.

Answer Link

Otras preguntas

According to the partnership for 21st-century learning critical thinking ability includes all the following skills except
what era does the settlement of jamestown take place
3. The roof of a castle tower is shaped like a cone. The base of the cone is 24 m across and the height is 16 m. The slant height of the roof, which is unknown,
What is the force that results from a 3,000 kg car accelerating at 20.00 m/s(squared)
Select the correct answer. How does the use of dramatic irony in works with unreliable narrators help to make the purpose of the story clearer to the reader? It
The light emitted by an incandescent element produces what?
five consecutive terms of an arithmetic sequence have a sum of 40. The product of the first, middle and the last term is 224. Find the terms of sequence
When scientist record gas’s volume, they also record its temperature and pressure, why?
Breathing techniques should be used
what are the ingredients to making a cheese puff?