tamulytekamile8
tamulytekamile8 tamulytekamile8
  • 27-06-2021
  • Mathematics
contestada

Ill mark as brainiest :)

Ill mark as brainiest class=

Respuesta :

jwu4444 jwu4444
  • 27-06-2021

Answer:

1 ruler costs $0.60

Step-by-step explanation:

$20-$4.70=$15.30

Calculator =$7.50

3 Packs of Pens = $1.80 each

4 rulers= x each

$7.50 + 3($1.80) + 4x = $15.30

7.50 + 5.40 + 4x = 15.30

12.90 + 4x = 15.30

4x = 2.40

x = 0.60

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes the organization of the periodic table of the elements
Josh emptied his piggy bank and made n stacks of 25 nickels. He already had 37 nickels. Now, he has 187 nickels. How many stacks of nickels did Josh make in all
The length of a side of a square is 3x plus 4 ft. If its a perimeter is 100 ft, what is the value of x?
Java Eclipse Homework Challenge Project Package: challQ1 Class: FantasyRPG Task: Create a program to generate new RPG Characters and all of their traits. The us
Scientists have found fossils of tropical plants in Antarctica. How could tropical plants have grown in Antarctica? O At one time, Earth's entire surface was a
I need help to determine my grade​
Help!!! Which of the following is a term for the process of taking a complex system apart and identifying each of its underlying elements? A. top-down approach
By making many burgers before customers ask for them, a fast-food restaurant is sacrificing the dimension of ______ and improving the dimension of ______ in the
In Presidential, what branch is President located and how is he elected?
What cause would these “knights” be most likely to crusade?