liyafathma liyafathma
  • 27-06-2021
  • Mathematics
contestada



If the cost of 1 kg of oranges is Rs.75.5, find the cost of 6.5 kg oranges.

Respuesta :

EdFarm EdFarm
  • 27-06-2021
Think of it this way 75.5 is the cost of 1kg so for 6.5 kg you just multiply it with the cost per kg, therefore gettinf 75.5x6.5 = Rs 490.75
Answer Link

Otras preguntas

Carl is paid a regular hourly rate plus $2 per hour for working on the weekend. Carl worked 12 hours last weekend and earned $132. What is Carl's regular hourly
Exam What type of job did most immigrants from the East Coast find during the 1800's? A. farming B. auto C. railroad D. factory
can you give a example​
A paper company needs to ship paper to a large printing business. The paper will be shipped in small boxes and large boxes. Each small box of paper weighs 40 po
what is the difference of the fractions? Use the number line and equivalent fractions to help find the answer. -2 1/2 - ( -1 3/4) A: -4 1/4 B: -4 C: -3/4 D: -1/
Chasing by NF. Your opinions.
Which is NOT a "culture of life" issue? Culture of Life: Select the best answer from the choices provided. A. Abortion B. Adoption C. Stem cell research D.
will mark brainlyest 10/19
is (1,-4) a solution to y=-4x?
for neural networks trained with stochastic gradient method, setting weights to 0 is an acceptable initilaization- true / false