cumarjiivii6
cumarjiivii6 cumarjiivii6
  • 26-06-2021
  • Mathematics
contestada

A pen costs $2 and a ruler costs 50 cents. Write down an expression in dollar for the cost of p pen and r ruler.​

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 26-06-2021

Answer:

.50r + 2p

Step-by-step explanation:

cost of ruler * number of rules  + cost of pens * number of pens

.50 *r + 2 *p

.50r + 2p

Answer Link

Otras preguntas

How many teeth has fish?
During which phase of the moon do spring tides occur on
Someone may choose to own a car instead of leasing because: athe car can be resold later to make some money back. bthe car can be resold later for a higher pric
6. Complete the two-column proof. Given:x/6+2=15 Prove: x = 78 Statement: x/6+2=15 Reason: A: x/6=13 B:
What is the relationship between emerging scientific ideas and open-mindedness?
What kind of organisms perform photosynthesis
how can you classify matter
In what ways do corporations grow?
2x divided by x+5 less than or equal to 0
find the unit rate $2.10 for 6 oranges