Seudónimo Seudónimo
  • 31-05-2021
  • Mathematics
contestada

A total of 9 identical pens cost $7.20 . What was the price for each individual pen?

Respuesta :

bangtanot7
bangtanot7 bangtanot7
  • 31-05-2021

Answer:

let the price of a pen be x

9 pens cost 7.20, so 9x costs 7.20. Therefore,

9x = 7.20

x = 0.8

Each pen is 0.8 dollars (80 cents).

Answer Link

Otras preguntas

What are 3 numbers between -0.55 and -0.54?
if the forces are balanced what is the resulting acceleration
Find the sum of the values of : a) 2 and 6 in 21563.74
The Mendez family is going to the movies. Adult tickets cost $9 and children's tickets cost $6. There are 6 people in the family, and they spend a total of $48
Write the missing number 12.5 ÷ =7.5 ÷ 1.5
A little girl steps on a sharp shell at the beach. What nerve pathway will this stimulus signal follow in order to lift her foot from the sharp object? a. Senso
true or false in a longitudinal wave the matter in the medium moves back-and-forth at right angles to the direction of the wave travels
Describing how a man thinks about his beautiful wife needs to be descriptive For a short story
Which of the following called for African Americans to “pull themselves up from their own bootstraps”? a. W.E.B. Du Bois c. Booker T. Washi
when did the great western trail began and end?