crissybravo2391 crissybravo2391
  • 31-05-2021
  • Mathematics
contestada

Luis has 20$. He can buy 4 cans tennis balls and get 8 dollers back. How much did each tennis ball can cost?

Respuesta :

nuuk nuuk
  • 01-06-2021

Answer: $3

Step-by-step explanation:

Given

Luis has $20

He can buy 4 tennis balls and get $8 dollar back

Money spent on balls [tex]20-8=\$12[/tex]

i.e. 4 tennis balls cost [tex]\$12[/tex]

1 tennis ball costs [tex]\dfrac{12}{4}=\$3[/tex]

Each tennis ball costs $3.

Answer Link

Otras preguntas

Referring to the figure, find m∠1
Can someone please help me answer this question?
2 In this passage, the word powerful means- A intriguing B disappointing C effective D anxious
A car accelerates from rest at 6.6 m/s^2. How much time does it need to attain a speed of 7 m/s?
Find the length of UC A. 54 B. 4 C. 39
1. Between school, my job, and dance practice, it feels like I always have a million things to do, What FIGURATIVE LANGUAGE is this?
Is there any noticeable bias in the u.s. Civil War​
Based on what you know about technology, why do you think the atomic model has changed over time?​
Complete the sentence with the correct conjugation of the verb "gustar". 1. A mí me _____ viajar mucho. 2.A mi madre le_____las lenguas extranjeras. 3.A ti te__
36.5 nm to um Express your answer to three significant figures.