franklinaamponsah427
franklinaamponsah427 franklinaamponsah427
  • 29-05-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​

Respuesta :

jadejemp13
jadejemp13 jadejemp13
  • 29-05-2021

Answer:

$7.99 each

Step-by-step explanation:

Divide the package price by the package units to get your answer.

(23.97 / 3 = 7.99)

Answer Link

Otras preguntas

An exterior angle of triangle is 80° and the interior opposite angles are in the ratio 1:3. The measure of each interior opposite angle isA. 40°, 120°B. 20°, 60
what is roaldo average speed
What is the file extension given to PowerPoint templates?
Which amendment grants powers that are not clearly defined as powers of the federal government to the states and the people?
Your business statistics class had a test last week. The average score for the class is an example of....-inferential statistics-descriptive statistics-qualitat
The PMO has signed a contract or obligation in advance of an approved appropriation. Which Congressional Act did they violate? a) Anti-Deficiency Act b) Budget
Find the value of the expression 215.7 + 65.94
When health experts say to consume alcohol "in moderation," what do they mean?
A(n) ________ relates the expense of marketing effort to the marketing results obtained.
Which sentence most clearly describes point of view in addition to perspective? A. The hero of the story thinks that everyone has good intentions even when they