FelixTepec FelixTepec
  • 28-05-2021
  • Mathematics
contestada

Toy cars cost $2. If Anna bought 4 toy cars and 5 toy airplanes and spent $38, how
much does a toy airplane cost?

Respuesta :

keijosalonen
keijosalonen keijosalonen
  • 28-05-2021

Answer: A toy airplane costs $6

Step-by-step explanation: Because 4 toy cars cost $8 , then there are $30 for 5 toy planes. One toy plane cost 30/5 = $6

Answer Link

Otras preguntas

Spice Inc.'s unit selling price is $45, the unit variable costs are $30, fixed costs are $113,000, and current sales are 9,900 units. How much will operating in
blues music characteristically used blue notes altered 3rd 5th and 7th
Which phase of the cell cycle directly follows prophase? OA. Interphase OB. Metaphase OC. Anaphase OD. Telophase
explain please thanks :)
A community center has an L-shaped swimming pool that is 10 feet deep. What is the volume of the pool?
Which type of organization has been important to China’s economic development? sole proprietorships multinational corporations international aid organizations o
A(n)______ is a number sentence that shows how two or more expressions are not equal
What about Earth allows it to maintain bodies of water? OA. Weak gravity and high temperatures OB. Moderate temperatures and strong gravity C. Strong magnetic f
A team of international researchers discovered a hidden sensory __________ located throughout the blood vessels and sweat glands. organ receptor limit system
A linear function contains the following points. What are the slope and y-intercepts of this function?