8419675
8419675 8419675
  • 27-05-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-yard piece of cotton cloth costs $1.32. What is the price per foot?

Respuesta :

dtews07
dtews07 dtews07
  • 27-05-2021

Answer:

$0.22 per foot

Step-by-step explanation:

So for context, 1 yard is 3 feet. So 2 yards is 6 feet. With this, by dividing $1.32 by 6, you can get the price per foot:

1.32 / 6 ---> $0.22 per foot.

Answer Link

Otras preguntas

Factor completely 4x2 + 25x + 6.
a rectangle has an area of 40 square units. the length is 6 units greater than the width. what are the dimensions of the rectangle? 8 by 5 10 by 4 11 by 9
You have been working for a physician in private practice for 8 months. You start to see a pattern with several of his workers’ compensation cases. Some of thes
please help me find the # pattern.....2,4,8,16,30,_,_,_,186,_,
Identify the domain of the equation y = x2 − 6x + 1. x ≤ 3 x ≥ −8 x ≥ −2 All real numbers
for what integer value of x is 3x+5>11 and x-3 <1?
in the 1860 election, which party won a majority of the electoral votes in southern states? select the best answer from the choices provided. democratic party
45/10 is what in simplest form and a mixed number
what is the square root of 9 over 16
what is the opposite to retract?