spence654 spence654
  • 29-12-2014
  • Mathematics
contestada

a store sells 3 video tapes for $4.99. find each unit rate .Round to the nearest hundreth if necessary.

Respuesta :

konrad509
konrad509 konrad509
  • 30-12-2014
[tex]\dfrac{\$4.99}{3}\approx\$1.66 \leftarrow \hbox{the cost of one tape} [/tex]

 
Answer Link

Otras preguntas

b(1)=−7 b(n)=b(n−1)+12 ​ Find the 4th term in the sequence.
What is the most likely reason that nonmetals are electrical insulators? Since valence shells are mostly empty in nonmetal atoms, the atoms attract and hold any
Can someone tell me… Given the right triangle ABC, what is the value of tan(A)? A. 5/13 B. 12/13 C. 12/5 D. 13/12
How many of the following numbers are factors of 34 or multiples of 7? 1, 2, 3, 4, 8, 14, 17, 29, 56, 91
What is the sum of the series 18 E n=4 (n+1) ^2? 1,239 2,415 2,440 2,469
write not less 150 words write a letter asking your father to sponsor your trip​
Which group on the periodic table contains chemical elements that are shiny and conduct electricity? A. Metalloids B. Nonmetals C. Representative elements D. Me
Develop a production plan and calculate the annual cost for a firm whose demand forecast is fall, 10,000; winter, 8,000; spring, 7,000; summer, 12,000. Inventor
Which best describes the relationship between the line that passes through the points (2, 3) and (5, 8) and the line that passes through the points (-7,5) and (
-6d - 4e + 4 + 4d + 6e - 6