albadribahaa70
albadribahaa70 albadribahaa70
  • 30-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Jimenez bought 12 gallons of gasoline at a station in Fayetteville. The

gas costs $1.59 cents per gallon. About how much did he pay for the gas?

A $10

B $15

C $20

D $25

Respuesta :

skylarleanne0369 skylarleanne0369
  • 30-04-2021
The answer here is C.

12 multiplied by $1.59 is equal to 19.08.

The closest answer is $20
Answer Link

Otras preguntas

Which equation shows an example of the associative property of addition? A. (–4 + i) + 4i = –4 + (i + 4i) B. (–4 + i) + 4i = 4i + (–4i + i) C. 4i × (–4i + i) =
what is the solution to 5/6x - 1/3 > 1 1/3?A. x > 25/18B. x < 25/18C. x > 2D. x < 2​
please help D: which graph represents this line?
A mug is 3/7 full. The mug contains 1/2 cup of water. Find the capacity of the mug
examples of kinetic energy
Write 5 full questions using the any of Spanish interrogatives (using the verbs ser or estar, in the right conjugation) ex: ¿dónde están los zapatos? (where ar
What are two cons of using a credit card?
Anyone please answer only have 3 min
Can someone please help me with this? I would appreciate it <3
george's continer was partially full. then he added 177 millters more liquid to the container. now the container has a total of 266 millitera of liquid was in t