addisonshoughro addisonshoughro
  • 29-04-2021
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at a store. how much money does 32 ounces cost

Broccoli costs 150 per pound at a store how much money does 32 ounces cost class=

Respuesta :

ayobamiodedeyi1
ayobamiodedeyi1 ayobamiodedeyi1
  • 29-04-2021

Answer:

$ 3.00

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

2 pounds will cost 32 ounces

2 x $ 1.50

= $ 3.00

Answer Link

Otras preguntas

substitute x=-4/9 and y = 1/2 into the expression 3y - 8x, Olivia thinks the correct answer is 3(1/2) - 8 (1/2), however she is incorrect. find Olivia's mistake
as the nurse, you are clients' first line of defense in treating shock. when assessing a client for early signs of shock, what would you assess first?
factor the following trinomial completely 2x^3+8x^2-10x
Solve for p in the literal equation 7p + 9r = 9.
Ion 21 point)Al Dulaimi is conducting a probability experiment using the spinner pictured below.32He spins the spinner one time. Which statement about the resul
I will send you 2 questions I need help with today please help with both its important
Alcohol causes the body to release what substance, making a person feel tired and lethargic? A. Water B. Carbon dioxide C. Glucose D. Oxygen
World leaders at the versailles peace conference following world war i agreed to.
Drag each label to the correct location. Match the nerve signals with the neurons that send them. ​
help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee