aleniaaa aleniaaa
  • 28-04-2021
  • Mathematics
contestada

Sam bought 16 pounds of rice for $7.
How many dollars did he pay per pound of rice?
dollars per pound

Respuesta :

kayletease kayletease
  • 29-04-2021
Sam paid $2.29 per pound of rice
Answer Link

Otras preguntas

Mitosis in humans usually results in the formation of _________
What is the formula of the hydride formed by nitrogen?
a typical lap around a track in the United States has a length of 440 yards how many laps would I need to complete to run a mile
can somebody please answer this question
How many different elements are in ammonium hydroxide (nh4oh)?
How could you find the number of different combinations of 6 letters in a computer password?
How many milliliters of a 8.20 m licl solution contain 18.4 g of licl?
Write an equation in point-slope form of the line through point (4, –4) with slope, m= 4. Question 1 options: A y + 4 = -4(x - 4) B y + 4 = 4(x + 4) C y + 4 = 4
V. early government in action. 1. explain 2 precedents set by george washington
_______ currents are responsible for powering the movement of tectonic plates.  A. PlatonicB. PlutoniumC. TectonicD. Convection