netaneluski1127 netaneluski1127
  • 27-04-2021
  • Mathematics
contestada

John bought candy for $4.50 per pound.He spent a total of $36.00.How many pounds of candy did he buy?

Respuesta :

reesertanner
reesertanner reesertanner
  • 27-04-2021

Answer:

8 pounds. 36/4.5 is 8 so that's the answer

Answer Link

Otras preguntas

Where was oil production at its highest in the 1980s and still remains important to the Russian economy? A. Central Asia B.The Ural Mountains C.Russian
Ed earns a $ 100 commission on each computer he sells plus a base salary of $50,000. Which inequality can be used to find how many computers Ed must sell to mak
the bases of RNA are the same as those of DNA except that RNA has _______. uracil instead of adenine cytosine instead of quanine uracil instead of thymine cyste
A photograph 5 inches wide by 6 inches high is to be enlarged so that the new height is 20 inches. what will the width of the enlargement be?
sarah has $400 in her saving account and she has to pay $15 each month to her parents for her cell phone. draius has $50 and he saves $20 each month from his jo
Where did the explosion of the u.s.s Maine occur
I need help with this question
WILL GIVE BRAINLIEST!!
Wilma is 4'8" tall and needs to get a class from a top shelf of a cabinet so she can get something to drink. Which of the following is the safest choice for wil
The image above is of the color wheel used by artists. If an artist wanted to create a artwork with analogous colors, how would he/she use the color wheel to ac