sa2raswim6eur sa2raswim6eur
  • 29-11-2016
  • English
contestada

Which is the better deal?


1 pack of paper for $2.50


2 packs for $4.00


3 packs for $6.50


4 packs for $10.00

Respuesta :

JnAtwl
JnAtwl JnAtwl
  • 29-11-2016
By dividing the $ amount by the number of packs you will find the price per pack. For example:

$2.50 ÷ 1 pack = $2.50
$4.00 ÷ 2 packs = $2.00

This calculation would tell you which is the best deal.
Answer Link

Otras preguntas

Identify the outer electron configurations for the (a) alkali metals, (b) alkaline earth metals, (c) halogens, (d) noble gases.
(picture to help) to express the importance of living in the present moment, what word does housman emphasize in the poem? A. twenty B. nowC. cherry D. springs
Given the Arithmetic sequence A1,A2,A3,A4 61, 74, 87, 100 What is the value of A15?
Each of a certain type of tire on a 4 wheel car lasts exactly 10,000 miles. How many spare tires of this same variety must carried so that a trip of 15,000 mile
A key reason that actively managed funds have lower returns than index funds with a similar level of risk is that:
7. Which of the following jobs is in the agriculture career cluster?
What does the letter "t" in disney's epcot stand for?
If you try to fail and succeed, which have you done?
how much heat will be released from the combustion of 45.5 grams of CH4 in an excess of oxygen gas? CH4 (g) + O2 (g) ( CO2 (g) + H2O (l) +890 kJ . please hel
What does Jefferson say about whether the US Constitution allows for an agreement such as the Louisiana Purchase? how can you tell